O bojnických prameňoch sa píše v listine kráľa Kolomana z roku 1113, kde sa spomínajú ako fons fervidus (horúce žriedlo) a už vtedy ich používali na liečenie.
V roku 1549 písal o nich Juraj Werhner a zaznamenal, že tu bolo päť bazénov pod spoločnou strechou, najlepší z kameňa, ostatné z dreva. Na prelome 19. - 20. storočia patrili kúpele hradnému pánovi, grófovi Jánovi Pálfimu a v 30. rokoch 20. storočia bol majiteľom kúpeľov Ján Baťa.
Kúpele ležia v kotline na úpätí Malej Magury vo výške 297 m nad morom. Z troch strán sú chránené pohoriami, preto majú priaznivé klimatické podmienky s priemernou ročnou teplotou vzduchu 9 ºC a 2000 slnečných hodín v roku.

Čo tu liečia

Bojnické kúpele sa špecializujú na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva – reumatické a degeneratívne ochorenia (artritída, bolesti krížov), zápalové (pokročilé zápaly kĺbov, Bechterevova choroba, poinfekčné artritídy), lumboischias, skolióza, stavy po úrazoch, po operáciách chrbtice a ortopedických operáciách a nervových chorôb - stavy po zápaloch centrálneho a periférneho nervového systému, stavy po operáciách nervového systému, stavy po cievnych mozgových príhodách, ischias a vazoneurózy.

Liečivé zdroje

Liečivá prírodná hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou 28 – 52 ºC vyviera z 9 prameňov z hĺbky 1200 až 1500 m. Voda sa využíva na pitné kúry i kúpele a zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív a ich zásobovanie kyslíkom, pôsobí priaznivo na celkový stav organizmu.

Balneoterapia

Vodoliečebné procedúry

Sedem hypertermálnych a izotermálnych bazénov, podvodná masáž, vírivý kúpeľ, uhličitý, perličkový kúpeľ, aromatický minerálny kúpeľ, rehabilitačný bazén, škótske streky, šliapací kúpeľ.

Masáže

Klasické, reflexné, podvodné, vibračné masáže, masáž lávovými kameňmi, manuálna lymfodrenáž, anticelulitídna masáž, vákuová masáž - bankovanie, thajská masáž, antimigrenózna masáž, športová masáž.

Rehabilitácia

Individuálna a skupinová rehabilitácia v bazéne s termálnou vodou i na suchu, mechanoterapia.

Fyzikálna terapia

Diatermia, všetky druhy elektroliečby Svetloterapia Solux, polarizačné svetlo, solárium

Termoterapia

Parafango a parafínové zábaly.

Špeciálne liečebné metódy

Manipulačná liečba chrbtice, kyslíková terapia, suchý uhličitý kúpeľ, akupunktúra, laseropunktúra. Soľná jaskyňa a soľná mikroklimatická liečba

slovenskyрусски